Fobia dzieci


Artykuł o małych dzieciach, ich nieśmiałości i dorastaniu w obawie przed powstaniem fobii społecznej

Fobia społeczna
fobia społeczna, nieśmiałość, lęk

Nie jest niczym niezwykłym obserwować nieśmiałość u dzieci. Kiedy w publicznych miejscach spotykamy swojego znajomego, który ma obok siebie małego chłopaka lub dziewczynkę i w pewnym momencie te dzieci kryją się za starszą osobą, płaczą, gdy są wołani przez innych, bo nie są w stanie porozmawiać z inną osobą oprócz swojej najbliższej. Oczywiście nie wszystkie dzieci przechodza przez okres dziecięcej niesmiałości i wiele z nich są wyraziście nieśmiałe praktycznie od niemowlęcia. Ale to nie jest uważane za objaw psychiczny dla małej osoby być nieśmiałym w obecności obcych ludzi. W rzeczywistości jest to raczej słodkie, niewinne w życiu małego dziecka, które przez dorosłych 

może być nakłaniane aby nie ufać obcym, chronić je przed ludźmi, którzy mogą zrobić krzywdę dziecku.


Niewielu psychologów będzie mieć obawy  co do dziecka, które wykazuje istotne objawy nieśmiałości. Choć dziecko może uczestniczyć w społeczeństwie, może mieć problemy w szkole, czy to z zachowaniem, czy z niskimi ocenami, wreszcie mogą być problemy w opiece tego dziecka, ale te problemy są uważane za nieco normalne. Rodzice mogą uzyskać pomoc od zwykłych doradców wychowania dzieci, którzy podpowiedzą w jaki sposób pomóc dziecku stać się bardziej wygodnym społecznie i by mogło sobie poradzić w róznych sytuacjach społecznych. Większość ludzi, którzy w dzieciństwie byli ogromnie nieśmiali, wyrastają z tego. Podczas gdy pewna ilość osób w dorosłym życiu zachowuje niewielką ilość niezdecydowania lub nieśmiałości, jednak większość z tych osób wie jak sobie z tym radzić gdy jest to konieczne. 

W większości przypadków przyczyny nieśmiałości u małych dzieci nie są takie same jak przyczyny fobii społecznej, które kwalifikują sie jako znaczące zaburzenie psychiczne w wieku dorosłym. Nieśmiałe dziecko niejednokrotnie jest po prostu nieco wolniejsze w rozwoju w oddzieleniu od jednostki rodzinnej z psychologicznego punktu widzenia. Ponieważ jest silna więź z rodziną, która jest pocieszająca dla niego, a gdy dziecko zostaje odłączone od matki, to minie trochę czasu zanim dziecko nabierze pewności siebie, bo będzie musiało zbadać relacje z nieznajomym, które przynoszą szanse odrzucenia lub zniewagi.
Jednak u małych dzieci nie występują osłabiające  objawy lęku społecznego lub fobii, które czynią życie tak przykrym dla osoby dorosłej, która przez ten lęk wymaga leczenia. Dorosły cierpiący na tego rodzaju zaburzenia psychiczne przejdzie poważne obawy w życiu i zaniepokojenia w sytuacjach społecznych, które są przed nim.Kiedy jest duży lęk społeczny osoba może obficie sie pocić, mieć mdłości, ataki paniki, które mogą doprowadzić do utraty przytomności lub hiperwentylacji. Takie przypadki fobii społecznej są prawdziwym zaburzeniem psychicznym, które wymaga interwencji lekarza w połączeniu z długim leczeniem psychologa lub psychiatry.

Dla rodziców dobrze jest obserwować swoje dziecko dla świadectwa, jeśli dominujący problem nieśmiałości zaczyna wykazywać oznaki fobii społecznej w okresie dojrzewania lub w dorosłym życiu. Jeśli dziecko opowiada o swojej nieporadności społecznej w życiu może to być znak dla rodzica, że należy coś w tym kierunku zrobić. Ludzie, którzy cierpią z powodu fobii społecznej często nadmiernie się zamartwiają, przeważnie z powodu nadchodzących sytuacji społecznych, spotkań. Jeśli istnieje konieczność rozmowy kwalifikacyjnej, publicznego wypowiadania się, a nawet kogoś, 


kto próbuje naciskać, dokuczać osobie, uwolnić z niej fobię, spowodować rózne urazy psychiczne, które mogą sprawić, że osoba strasznie się zamartwia i niepokoi do tego stopnia, ze się boi wychodzić, np. na zbliżające sie imprezy.
Nieśmiałe dziecko może w chwili spotkania towarzyskiego  wykazywać, że jest ono nieśmiałe, i że jest to problem i gdy widzimy ponownie to dziecko, w domu, które zapomniało, że ma nieśmiałość,bawi się radośnie, nawet wchodzi w interakcje z rodzicami lub bliskimi przyjaciółmi rodziny, jak gdyby nic w świecie się nie stało. Należy pamiętać o tym, że gdy widzisz, że nieśmiałość zaczyna dominować umysł dziecka w domu, np. z lęku lub strachu przed nadchodzącym wydarzeniem, to jest to jeden z sygnałów, że fobia społeczna może się rozwijać od początku niesmiałości normalnego dzieciństwa.
Przez czujność rodzica, można monitorować swoje nieśmiałe dziecko czy owa nieśmiałość staje się coraz bardziej dotkliwa lub czy zacznie zanikać w miarę gdy dziecko dorasta i pewniej ono funkcjonuje. Wraz z czujnością trzeba szybko reagować, aby pomóc dziecku i szukać pomocy w poradni dziecka, gdzie można uzyskać pomoc i inne środki, aby pomóc dziecku wyrosnąć z nieśmiałości. Kroki podjęte w tym etapie życia dziecka mogą mieć decydujące znaczenie w wyeliminowaniu potencjalnego zespołu lęku społecznego w późniejszym życiu.

Koniec.


Podziel się tym tekstem lub linkiem na innych portalach społecznościowych

W kolejności od lewej strony:

FACEBOOK   TWITTER   NASZA KLASA   WYKOP


Write a comment

Comments: 0

To już jest koniec strony kliknij na mapę strony albo stopkę redakcyjną a zaprowadzi Cię gdzie chcesz w tym serwisie. Obie są na samym dole.

 

stat4u
Page Rank

Zupełnie Za darmo 3 pdf - y z zakresu psychologii, dzięki którym otrzymasz przydatne porady, techniki leczenia i inne.

1) Jak pokochać siebie

jak-pokochac-siebie.pdf
Adobe Acrobat Document 1.0 MB

2) Zwalcz stres

zwalcz-stres.pdf
Adobe Acrobat Document 655.8 KB

3) Nieśmiałość - jak się jej pozbyć

niesmialosc-jak-sie-jej-pozbyc.pdf
Adobe Acrobat Document 554.1 KB

Pamiętaj!

Do otwierania plików służa programy: Adobe Reader, Foxit Reader