Leczenie cz.2


Dalej zgłebiamy różne formy leczenia, które wielu osobom już pomogły.

 # 3). Zmierz swoje obawy.
Jednym z najbardziej pomocnych rzeczy, które można zrobić, aby pokonać zespół lęku społecznego, lub fobię społeczną, jest stawianie czoła sytuacjom społecznym, których się boisz i ich unikasz. Unikanie  będzie utrzymywać fobię społeczną. Unikanie powoduje więcej problemów. Unikając nerwowej sytuacji możesz  lepiej się poczuć, ale to Ci może pomóc tylko w krótkiej perspektywie, bycie coraz bardziej wygodnym w sytuacjach społecznych uniemożliwia uczenie się tego jak sobie poradzisz w przyszłości. W rzeczywistości, im więcej unikasz groźnej sytuacji społecznej, tym bardziej  staje się to przerażające następnym razem. Unikanie może także uniemożliwić robienie rzeczy, których chcesz zrobić lub osiąganie określonych celów. Na przykład, strach mówienia może uniemożliwić dzielenie się pomysłami w pracy, stojąc w klasie, lub brak nowych przyjaciół. Choć może wydawać się nie do pokonania groźna sytuacja społeczna, można to zrobić poprzez jeden mały krok na raz. Kluczem do sukcesu jest zacząć od sytuacji, w którą można wchodzić i stopniowo dojść do bardziej wymagających sytuacji, budowanie pewności siebie i radzenie sobie to umiejętności jak poruszać się na "drabinie lęku". Na przykład, jeśli towarzystwo obcych sprawia, że ​​jesteś niespokojny, możesz zacząć od towarzystwa przyjaciela wychodzącego na imprezę. Gdy czujesz się komfortowo z tego powodu, możesz spróbować wprowadzać się do jednej nowej osoby, i tak dalej. Nie staraj się zmierzyć swojego największego strachu od razu. Nigdy nie jest dobrym pomysłem, aby wychodzić z lęku zbyt szybko, brać na siebie zbyt wiele. Będzie to drogą na skróty i wzmocni twój lęk. Bądź cierpliwy. Pokonanie lęku społecznego wymaga czasu i praktyki. Rób stopniowy  postęp, krok po kroku.

Użyj umiejętności uczenia się zachowywać spokój, np. koncentrując się na oddychaniu i 


  unikaj swych negatywnych założeń.

#4 ). Budowanie lepszych relacji.
Aktywne poszukiwanie i łączenie wspierających środowisk społecznych jest kolejnym skutecznym sposobem walki i pokonania lęku społecznego lub fobii społecznej. Poniższe propozycje są to dobre metody, aby rozpocząć interakcję z innymi w pozytywny sposób:
- zapisz się na szkolenie  umiejętności społecznych lub szkolenie treningu asertywności,
- możesz wybrać wolontariat, i rób tu coś co lubisz, np. odwiedzanie psów w schronisku - coś, co pozwoli Ci skupić się na działalności podczas angażowania się z niewielką liczbą ludzi podobnie myślących,
- pracuj nad swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi; dobre relacje zależą od wyraźnej, komunikacji  inteligencji emocjonalnej; jeśli stwierdzisz, że masz problemy z kontaktem z innymi, poznanie podstawowych umiejętności inteligencji emocjonalnej może pomóc.
 # 5 ). Zmiana stylu życia.
Niestety zmiany stylu życia nie wystarczą do przezwyciężenia fobii społecznej, mogą wspierać swój ogólny postęp. Poniższe wskazówki stylu życia pomogą obniżyć ogólny poziom lęku i przygotować grunt dla pomyślnego leczenia:
   - unikaj lub ogranicz kofeinę; kawa, herbata, napój gazowany z kofeiną, napoje energetyczne, czekolada jako używki, które zwiększają objawy lękowe,
   - pij tylko z umiarem; możesz mieć pokusę, aby pić przed spotkaniem lub innej sytuacji społecznej w celu uspokojenia swoich nerwów, ale alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia ataku lęku,
- rzuć palenie; nikotyna jest silnym stymulantem; palenie prowadzi do wyższego, nie niższego, poziomu lęku,
- bierz odpowiedni sen; kiedy jesteś pozbawiony snu, jesteś bardziej podatny na lęk. Bycie dobrze wypoczętym pomoże Ci zachować spokój w sytuacjach społecznych,
Kiedy samopomoc dla lęku społecznego/ fobii społecznej nie wystarczy.
Najlepszy sposób leczenia fobii społecznej zależy od osoby. Może się okazać, że strategie samopomocy  są wystarczające, by złagodzić swoje społeczne objawy lęku. Ale jeśli próbowałeś technik powyżej i nadal zmagasz się z pozbywaniem się lęku, może zaistnieć potrzeba profesjonalnej pomocy.
Terapia fobii społecznej.
Ze wszystkich dostępnych profesjonalnych  terapii wykazano, że terapia poznawczo - behawioralna (CBT)  działa najlepiej w leczeniu fobii społecznej. Opiera się ona na założeniu, że to co myślisz wpływa na to jak się czujesz, a twoje uczucia wpływają na zachowanie. Więc jeśli zmienimy sposób myślenia o sytuacjach społecznych, które dają lęk, będziesz lepiej się czuł  i  funkcjonował.
Terapia poznawczo - behawioralna dla fobii społecznej zazwyczaj obejmuje:
- dowiesz się, jak kontrolować fizyczne objawy lęku poprzez techniki relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe,
- wyzwanie negatywne, pomocne myśli, zastępując je poglądami bardziej zrównoważonymi.
    Wychodząc naprzeciw sytuacjom społecznym stopniowo, w sposób systematyczny,  nie unikając ich.

Chociaż możesz nauczyć się i praktykować te ćwiczenia na własną rękę, jeśli miałeś kłopoty z samopomocą, możesz skorzystać z dodatkowego wsparcia i poradnictwa terapeutycznego.


Terapia grupowa dla zespołu lęku społecznego / fobii społecznej


Inne poznawczo - behawioralne techniki fobii społecznej obejmują role - grania i społecznego szkolenia umiejętności, często w ramach grupy terapeutycznej. Terapia grupowa dla fobii społecznej korzysta z aktorstwa, nagrywania na video i obserwacji, makiety ,wywiady i inne ćwiczenia do pracy w sytuacjach, które sprawiają, że  w świecie rzeczywistym lęk. Jak ćwiczyć i przygotować się do sytuacji, boisz się, będziesz stawać się coraz bardziej komfortowym i pewnym Twoich umiejętności społecznych, a twój niepokój osłabnie.
Leki dla zespołu lęku społecznego / fobii społecznej
Leki są czasami stosowane w celu złagodzenia objawów lęku społecznego, ale to nie jest lekarstwo na zespół lęku społecznego lub fobii społecznej. Lek jest uważany za najbardziej pomocny, gdy stosuje się go jako uzupełnienie leczenia oraz inne samopomocne techniki, które odnoszą się do przyczyny lęku społecznego.
Trzy rodzaje leków są stosowane w leczeniu fobii społecznej :
Beta-adrenolityki - są używane do łagodzenia tremy. Działają one poprzez blokowanie przepływu adrenaliny, który występuje, gdy jesteś niespokojny. Podczas beta - blokery nie mają wpływu na emocjonalne objawy niepokoju, mogą kontrolować objawy fizyczne, takie jak drżenie rąk i głosu, pocenie się, a szybkie bicie serca.
Leki przeciwdepresyjne - Leki przeciwdepresyjne mogą być pomocne przy fobii społecznej jak jest ciężka. Trzy specyficzne leki przeciwdepresyjne - Paxil, Effexor i Zoloft - zostały zatwierdzone przez US Food and Drug Administration do leczenia fobii społecznej.
Benzodiazepiny - benzodiazepiny są to szybko działające anty - lękowe leki. Są one jednak uspokajające i wciągające, więc są one zazwyczaj przepisywane tylko wtedy, gdy inne leki na fobię społeczną nie pomagają.

Koniec.

Podziel się tym tekstem lub linkiem na innych portalach społecznościowych


W kolejności od lewej strony:


FACEBOOK   TWITTER   NASZA KLASA   WYKOP


Zupełnie Za darmo 3 pdf - y z zakresu psychologii, dzięki którym otrzymasz przydatne porady, techniki leczenia i inne.

1) Jak pokochać siebie

jak-pokochac-siebie.pdf
Adobe Acrobat Document 1.0 MB

2) Zwalcz stres

zwalcz-stres.pdf
Adobe Acrobat Document 655.8 KB

3) Nieśmiałość - jak się jej pozbyć

niesmialosc-jak-sie-jej-pozbyc.pdf
Adobe Acrobat Document 554.1 KB

Pamiętaj!

Do otwierania plików służa programy: Adobe Reader, Foxit Reader