Nieśmiałość


Ogólnie i na temat nieśmiałości

Całe życie byłem wewnętrznie skupiony w sobie. Podczas gdy niektórzy ludzie lubią myśleć głośno, wolę przetwarzać świat wewnętrznie, odpowiedzieć na moje własne pytania i dojść do wniosku, zanim coś powiem.Ta cecha osobowości ma swoje zalety i wady. Po stronie pozytywów, jest źródłem siły jako pisarza i myśliciela analitycznego. Bez niego bym nie zainteresował się książkami i ten zapis by nie istniał. Z drugiej strony, moja tendencja, abym wszystko przetwarzał wewnątrz siebie jest odpowiedzialna za jedno z moich największych słabości - nieśmiałości.


I.Zrozumienie nieśmiałości


Nieśmiałość ma korzenie w lęku - irracjonalnego lęku mówienia przed byciem upokorzonym lub ignorowanym. Dlaczego niektórzy ludzie się tak boją mówienia? W moim umyśle głównymi przyczynami są nadwrażliwość i niepewność. Kiedy skojarzysz sobie,że wypowiadasz się z bólem i zakłopotaniem, zrobisz wszystko, aby tego uniknąć. Niestety, nieśmiałość ma ogromny negatywny wpływ na sukces. Dla ludzi, którzy podzielają ten problem, ważne jest, aby zrozumieć przyczyny i działać na rzecz przezwyciężenia go.


II.To nie ty to oni 

 

Fobia społeczna u dzieci
fobia społeczna, nieśmiałość, lęk

Dla osób, naturalnie spokojnych, lęk przed mówieniem może wynikać z kilku doświadczeń złych, szczególnie w młodym wieku. Kiedy dorosły reaguje złością lub lekceważąco na próbę własnej ekspresji, to naturalne, że go to dotyka osobiście i stroni od przyszłego wypowiadania się. Nawet jeśli to się dzieje tylko raz czy dwa, ludzie mają tendencję do wyolbrzymiania tych incydentów, aż staną się psychicznie ogromne. Dorastając, zajęło mi dużo czasu, aby uświadomić sobie jak na mnie skoncentrowani są ludzie. Sposób na to kiedy ktoś reaguje na coś ,mówisz: zwykle nie ma nic wspólnego z tobą, to bardziej prawdopodobne odzwierciedlenie nastroju  jakie jest lub niedawno było wydarzeniem w życiu tej osoby.Kluczem do pokonania nieśmiałości jest rozpoznanie tych spostrzeżeń lekceważenie ich,jako,że są bez znaczenia. Gdy ktoś reaguje na was negatywnie, nie bierz tego do siebie. Wyobraź sobie perspektywę innej osoby . Czy istnieje coś, co może postawić ich w złym świetle? Czy oni próbują ukryć swoją niedoskonałość? Biorąc pod uwagę perspektywę drugiej osoby sprawimy, że ​​łatwiej umieścić jej reakcje w odpowiednim kontekście. Jest to również istotne aby pozbyć się złych doświadczeń. Kiedy zadomowią się na stałe złe doświadczenia, rośnie to w coś znacznie bardziej przerażającego niż rzeczywistość. Nie bierz tego do siebie! Im więcej myślisz o złych doświadczeniach więcej energii tracisz. Nie obwiniaj się. Pomyśl o czymś konstruktywnym. Więcej można wypełnić swój umysł  pozytywnymi wspomnieniami mówienia, łatwiej będzie Tobie.


III.Inni ludzie nie są tak różni


Kolejnym ważnym krokiem w przezwyciężaniu nieśmiałości jest świadomość, że inni ludzie są zasadniczo tacy sami jak my. Każdy jest niepewny i boi się kompromitacji. Inni ludzie zazwyczaj nie są tak inteligentni, jak myślisz. Jeśli masz pytania, są szanse że, ktoś
zastanawia się, o tej samej rzeczy co ty. Nie pozwól, aby jedno lub dwa złe doświadczenia dyktowały Ci całą opinię o ludzkości. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie są przyjaźni i zainteresowani rozmową z innymi. Oni reagują korzystnie na Twoich próbach komunikacji. W większości przypadków ludzie będą zachwyceni, że podjąłeś inicjatywę, aby przełamać lody.


IV.Zdaj sobie sprawę o swojej wartości


Drugą przyczyną nieśmiałości jest niepewność. Jeżeli uważasz, że nie masz nic cennego do  powiedzenia, o co chodzi z narażeniem zakłopotania? Aby zastanowić się nad tym trzeba uznać zasługi swoich własnych myśli i wartości, jakie są dla innych. To ironiczne, że ludzie najbardziej skłonieni ku nieśmiałości są często najbardziej  inteligentni. Aby osiągnąć swój potencjał, trzeba dzielić się ze światem. Twoje błyskotliwe spostrzeżenia nie posiadają żadnej wartości, dopóki nie zostaną odebrane przez kogoś innego.

Najlepszym sposobem, aby przyzwyczaić się do mówienia jest praktyka. Zmuszaj się do mówienia, zwłaszcza jeśli nie chcesz. Usiądź z przodu sali i zrób się widocznym. Zrozum, że dzieląc się swoimi spostrzeżeniami z ludźmi robisz im przysługę. Gdy przyzwyczaisz się do nawiązania rozmowy, możesz zauważyć, jak ludzie reagują pozytywnie. Pozwoli Ci to zbudować pewność siebie i wiarę w dobrą wolę innych.


V.Obowiązek współpracy


Przezwyciężanie nieśmiałości nie jest tylko czymś co trzeba zrobić dla siebie, ale także część bycia przyczyniania się członkiem 


społeczeństwa. Jeśli masz jakąś myśl lub pomysł, który zasługuje na przesłuchanie, nie tylko krzywdzisz siebie zachowując spokój, krzywdzisz ludzi wokół ciebie. Trener koszykówki kiedyś wyjaśnił mi, jak egoistyczne może być nie podawanie piłek. Jeśli gracz ma otwartą szansę, i że potrafi to zrobić, a ta szansa zdecyduje, że nie poda piłki tylko sam będzie chciał zdobyć punkt to gracz jest samolubny i rani zespół. Kiedy przepuścisz okazję kalkulując z powodu nieśmiałości lub lęku przed porażką, krzywdzisz swą grupę nie pomagając im.Inni ludzie potrzebują Ciebie. Daj im swoją inteligencję i wnikliwość. Oni potrzebują twojej pomocy, aby przezwyciężać problemy. Ukrywając się za nieśmiałością, można ograniczyć pomoc dla znajomych, członków rodziny i kolegów. Profesor wykorzystał kolegium do wielkiego przezwyciężania nieśmiałości. Nazwał ją "głupie, głupie przyzwyczajenie" i powiedział: "szybciej można przełamać to lepiej." Nieśmiałość nie korzysta z nikogo. Trochę wstydu każdemu nie przyniesie wiele na dłuższą metę. By przezwyciężyć nieśmiałość, dajesz sobie szansę być uznanym i wielkim. Możesz stworzyć możliwości i otworzyć się na tworzenie wartościowych relacji. Nie trzymaj się wewnątrz własnego talentu, udzielaj się przy każdej okazji i będziesz mógł się rozwijać.

Koniec.

Podziel się tym tekstem lub linkiem na innych portalach społecznościowych

W kolejności od lewej strony:


FACEBOOK   TWITTER   NASZA KLASA   WYKOP


Zupełnie Za darmo 3 pdf - y z zakresu psychologii, dzięki którym otrzymasz przydatne porady, techniki leczenia i inne.

1) Jak pokochać siebie

jak-pokochac-siebie.pdf
Adobe Acrobat Document 1.0 MB

2) Zwalcz stres

zwalcz-stres.pdf
Adobe Acrobat Document 655.8 KB

3) Nieśmiałość - jak się jej pozbyć

niesmialosc-jak-sie-jej-pozbyc.pdf
Adobe Acrobat Document 554.1 KB

Pamiętaj!

Do otwierania plików służa programy: Adobe Reader, Foxit Reader